Limity alkoholu za volantem



Alkohol za volant nepatří, ale existují evropské země, kde si řidič před cestou může dát jedno malé pivo nebo sklenici vína, aniž by riskoval, že dostane vysokou pokutu.

V České republice platí nulová tolerance alkoholu za volantem. V tom však náš stát patří v Evropě spíše mezi výjimky.

Nulová tolerance je kromě České republiky také na Slovensku, v Maďarsku, v Estonsku, v Rumunsku, v Rusku a na Ukrajině. V ostatních zemích Evropy je povolená hranice alkoholu v krvi od 0,2 až do 0,8 promile.

Předpisy jsou v zahraničí mnohem volnější než v České republice.

V některých státech jsou však výjimky pro mladé či začínající řidiče. Například v Německu mít žádný alkohol v krvi řidiči mladší 21 let a řidiči, kteří mají řidičské oprávnění kratší dobu než dva roky. Pro cyklisty je nulová tolerance ve Velké Británii, Severním Irsku a ve skandinávských zemích, stejně jako na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Estonsku, na Ukrajině a v Rusku.

Limity alkoholu za volantem - Europa


Jaké horzí pokuty?

Pokud policisté přistihnou řidiče s vyšším obsahem alkoholu v krvi, než povolují zákony té které země, následuje samozřejmě postih.

Německo – nad 0,5 promile 500 až 1500 euro + měsíční zákaz řízení,

- nad 1,1 promile pak kromě vyšší pokuty následuje odnětí řidičského průkazu od 6 měsíců do pěti let nebo natrvalo, v některých případech i vězení

Rakousko - 220 euro až 5800 euro, hrozí také odebrání řidičského oprávnění.

Slovensko - 996 euro

Polsko - 5000 zlotých (30 000 korun) - odebrání ŘP až na 10 let

Irsko - 2000 euro

Spojené Království5 000 liber a zabavení ŘP, případně šestiměsíční vězení

Bulharsko - 200 až 500 leva (2600 – 6600 korun) a zabavení ŘP na jeden rok,

Slovinsko - 180 do 950 eur, v

Švýcarsko – do5 000 švýcarských franků, což je cca 100 000 českých korun.

Pokud řidič pod vlivem alkoholu způsobí dopravní nehodu, jsou postihy samozřejmě ještě tvrdší.

Jízda pod vlivem alkoholu Vás může stát nemalou finanční částku a navíc můžete přijít i o řidičský průkaz. Tak proto se vyplatí znát limity střízlivosti v jiných zemích a kontrolovat se alkohol testerem.

Smutná statistika říká, že u každé čtvrté dopravní nehody v Evropě asistuje alkohol. Mějte to při svých cestách doma i do zahraničí na paměti a před jízdou si raději skleničku nebo pivo odepřete. Rozhodně se to vyplatí.

Zdroj: https://e-petice.cz/magazin/evropa-volant-a-alkohol.html