Chcete se dozvědět jak vybrat alkohol tester? Jaké jsou druhy alkohol testerů a jaké hlavní rozdíly? Proč je důležitá kalibrace? Jak se liší profesionální policejní alkohol testery, přístroje pro hromadné měření a nebo jednorázové testy?
Na všechny tyto otázky naleznete odpověď níže.


Na co se zaměřit při výběru alkohol testeru ?


Zvláštní pozornost věnujte výrobci nebo distributorovi přístroje. Kvalitní společnosti mají své vlastní kalibrační laboratoře. Před nákupem byste měli určit, zda potřebujete vybavení pro sporadické, pravidelné nebo dokonce hromadné použití k testování mnoha lidí, např. kontrola zaměstnanců vaší firmy.

Alkohol testery můžeme zařadit do 3 základních skupin

Elektrochemické

V posledních letech došlo k významné změně v oblasti Fuel cell testerů. Výrobci, kteří se dosud zabývali výrobou pouze polovodičových alkohol testerů, začali ve velkých sériích vyrábět i testery s elektrochemickým čidlem. Hromadná výroba vždy přináší snížení ceny, a tak se testery s touto technologií staly cenově dostupné.

Jedná se o stejnou technologii, jakou mají v testerech policejní složky.

Elektrochemické alkohol testery jsou jednoznačně nejlepším řešením pro osoby, které se chtějí opravdu spolehnout na svůj přístroj.

Čidlo je docela malé, uvnitř jsou dvě elektrody a mezi nimi se nachází elektrolyt, elektrody jsou platinové. Po vydechnutí do alkohol testeru, přístroj nasaje přesně určené množství vzduchu do čidla, kde dojde k oxidaci alkoholu na platinových elektrodách a vzniku elektrického proudu. Změřený proud je přepočítán na koncentraci v objemu plynu, a přístroj nám vyhodnotí výsledek.

 

Elektrochemické alkohol testery mají spousty pozitivních vlastností a oproti jiným způsobům měření jsou tou nejvýhodnější možností.

Měří pouze alkohol a tedy měření nemůže být zkresleno jinými látkami jako u polovodičových testerů.

Měření je rychlé ,energeticky nenáročné, přesné a spolehlivé.

 

Pro firemní použití doporučujeme pouze nákup elektrochemický alkohol testerů. Pro menší firmy postačí alkohol testery pro osobní použití. Pro větší firmy nebo pro časté měření doporučujeme nákup beznáustkových elektrochemických alkohol testerů, díky kterým lze ušetřit tisíce korun za použití náustků.

 

+ přesnost

+ spolehlivost

+ životnost

+ rychlost měření

Polovodičové

 

Technologie polovodičových alkohol testerů je již dosti zastaralá, avšak stále docela spolehlivá. Řadíme je do levných testerů, ale ty nejlevnější polovodiče budou spíše připomínat generátory náhodných čísel.

Jedná se o jednoduché zařízení. K provádění testu se čidlo zahřívá na teplotu cca 300°C. Vysoké nároky na kvalitu použitých baterií kvůli ohřívání čidla a tím i veliká spotřeba těchto baterií, kvůli napětí nelze použít dobíjecí baterie ale pouze alkalické. Po vydechnutí do alkohol testeru, vzduch prochází prvkem a mění svůj elektrický odpor v závislosti na množství alkoholu. Výslednému napětí můžeme přiřadit určitou hodnotu alkoholu v dechu. Nahřívání sensoru způsobuje i jeho opotřebování a proto polovodičové testery vyžadují častější kalibraci a výměnu čidla.

Bohužel čidla reagují i na jiné chemické látky než je alkohol, například žvýkačky, energetické nápoje, zubní pasta, cigarety, káva (kofein všeobecně) a z toho důvodu absolutně nedoporučujeme tyto alkohol tester používat například ve firmách, kde díky mylné interpretaci výsledku můžeme poškodit druhou osobu.

Tyto alkohol testery vyžadují kalibraci každých 6 měsíců, což výrazně zvyšuje jejich provozní náklady. (cena jedné kalibrace od 300 Kč)

Při běžném používání tedy minimálně 600 Kč ročně za kalibrace + poštovné 200 Kč + 100-200 Kč za alkalické baterie.

Výhodou těchto alkohol testerů je pouze nízká pořizovací cena.

 

+ cena

- přesnost

- citlivost na vnější faktory

- kalibrace každých 6 měsíců

- nestabilní výsledky

Chemické – Jednorázové

Nejlevnější řešení někdy může být i tím nejlepším. Platí to i u jednorázových alkohol testerů. Pro osoby, které potřebuji mít jistotu střízlivosti pár krát do roka, bude použití jednorázových alkohol testerů ideální. Princip měření jednorázového alkohol testeru je velice jednoduchý, do trubičky opatřené aktivními krystaly vdechneme, pokud v dechu nějaký alkohol tester máme, krystaly se zabarví, pokud ne zůstanou čisté. Jelikož se jedná o chemickou reakci, je toto měření velice spolehlivé a měření nemůže být zkresleno jinými látkami. Tento princip měření si vzpomenou starší ročníky, protože dříve byly trubičky s balónky využívány i Policii.

 

+ cena

+ spolehlivost

+ žádná kalibrace

- na jedno použití

Kalibrace

                                                     

Kalibrace je kontrolně-optimalizační proces konfigurující software alkohol testeru. Každý alkohol tester podléhá běžnému opotřebení, proto po určité době přestává ukazovat správně. Proto tato zařízení vyžadují pravidelnou kalibraci, tedy opětovné nastavení vzorových údajů. Všechny alkohol testery z důvodu opotřebovávání se čidla, nutně musí být kalibrovány po určitém období.

Při výběru alkohol testerů věnujte pozornost výrobci nebo distributorovi přístroje. Kvalitní alkohol testery mají vlastní kalibrační laboratoře, nebo jsou nabízený np. S kalibrací na jeden rok zdarma.

 

Jak můžete Váš alkohol tester ochránit před poškozením a rozkalibrováním?

- Kontrolujte a kalibrujte svůj alkohol tester tak často, jak to uvádí výrobce - každých 6 nebo 12 měsíců.

- Neprovádějte měření, pokud jste právě požili alkohol. Před měřením si udělejte minimálně 15-20 minutovou přestávku. V opačném případě se může alkohol tester poškodit nebo výsledek může být zkreslený zbytkovým alkoholem v ústech.

- Kontrolujte stav baterií, používejte pouze alkalické a značkové baterie.

- Nevystavujte Alkohol tester příliš vysokým nebo příliš nízkým teplotám. Neskladujte alkohol tester v autě.

- Než provedete měření, vyplatí se vypláchnout ústní dutinu čistou vodou.

- Nesmí se kouřit před prováděním testu a vdechovat do náústku alkohol testeru cigaretový kouř. Může to poškodit senzor nebo se alkohol tester rozkalibruje.

 

 

Pravidla správného používání alkohol testeru :

1. Alkohol tester zakupte ve společnosti, která se specializuje na prodej měřicích zařízení či alkohol testerů. Doporučujeme pouze alkohol testery s elektrochemickými čidly - senzory.

2. Přečtěte si návod k obsluze, který byl dodán s vaším Alkohol testerem.

3. Nepoužívejte alkohol tester okamžitě po konzumaci alkoholu. To může způsobit nenapravitelné škody. Vždy s měřením vyčkejte alespoň 15-20 minut od poslední dávky alkoholu.

4. Alkohol tester je velmi citlivý měřicí přístroj, který by měl být systematicky servisovan. Výrobci doporučují kalibrace: pro alkohol testery s polovodičovými čidly každých 6 měsíců nebo každých 200-300 měřeních. Alkohol testery s elektrochemickými senzory každých 12 měsíců nebo každých 500 měření.

5. V Alkohol testeru používáme pouze alkalické baterie.

7. Nedoporučuje se uložení Alkohol testeru v autě kvůli vysokým teplotám v létě nebo nízkém teplotám v zimě.Alkohol testery pro osobní použití a malé firmy

Pokud budete používat alkohol tester sporadicky, několikrát do roka, můžete používat levnější polovodičový alkohol tester, avšak nezapomeňte na pravidelné kalibrace. Doporučujeme GTX Smart za 999 Kč.

Pokud hledáte spolehlivé zařízení pro osobní použití a častejší kontrolu doporučujeme AlcoForce Master nebo GTX Original.

Pro malé firmy s použitím do 50 měření měsíčně a pro profesionální řidiče doporučujeme GTX Spectrum, AlcoForce Professional, Prime nebo Galaxy.


Profesionální alkohol testery do firem a pro hromadná měření

Ve firmách nikdy nepoužívejte polovodičové testery. Tato technologie dokáže chybně indikovat alkohol i u střízlivé osoby, np. po požití kávy, energetického nápoje, žvýkačky nebo po cigaretě.

Do firem nakupujte pouze profesionální alkohol testery s elektrochemickými čidly.

V menších firmách, kde potřebujete mít alkohol tester pouze pro případ úrazu, nebo jako občasnou kontrolu, doporučujeme AlcoForce Galaxy za 2599 Kč.


Pro časté použivání alkohol testeru okolo 100 měření měsíčně doporučujeme AlcoForce Cobra KIT za 7999 Kč nebo zařízení značky Drager.

Pakliže budete používat tester pro častá a hromadná měření, nejlepší volbou pro Vás bude beznáustkový alkohol tester AlcoForce Raptor za 8999Kč. Díky této metodě měření ušetříte několik tisic korun za náustky ročně.
Pravidla správného použivání alkohol testeru


Kdy a proč kalibrovat alkohol tester?


Porovnání polovodičových a elektrochemických alkohol testerů